Cesta do kokpitu aneb jak se stát pilotem

O létání sní snad každý. Někdo jen v noci, při spánku, jiní i ve dne a třetí mají chuť skutečně svůj sen stát se pilotem realizovat. Což je skvělé a my těmto jedincům jedině fandíme. Cesta je to ovšem poněkud trnitá a také drahá. Je zkrátka zapotřebí, cítíte-li, že je to celé až moc tvrdé, rychle se začít soustředit na ten báječný sen VZLÉTNOUT! V ten okamžik je samozřejmě důležité si uvědomit pár věcí, bez kterých se to celé neobejde.

Jak se stát pilotem – první kroky

Mluvíme zde pouze o létání pro radost. Je to o něco jednodušší a zpravidla také první průkaz, který si začátačníci pořizují. Amatérské „víkendové“ létání má v ČR dlouhou tradici a Letecká amaterská asociace, o které jsme psali minule, má v Česku téměř 7000 členů! Začít pilotovat motorové i nemotorové letadlo můžete od 15 let. V okamžiku, kdy jste si jistí, že chcete jít do vzduchu, je třeba zvolit vznášecí prostředek. Není třeba hned začínat na motorových ultralightech. Tento koníček je už totiž poměrně finančně náročný a známe i případy, kdy se nadšenci dostali kvůli létaní do finančních problémů, které řešila dokonce i půjčka! Takže je lepší si létání ošahat pomaličku. Začít můžete na bezmotorových kluzácích nebo v balónech.

Létání v kluzácích a balónech

Jedná se samozřejmě o naprosto plnohodnotné pilotování, které vyžaduje poctivou přípravu jak teoretickou, tak i praktickou. Jejich výhodou je nižší cena za výcvik i nižší provozní náklady. Nevýhodou je kratší doba letu a doletu, ale pro někoho toto může být naopak výzvou. Další podobnou nevýhodou/výzvou je úzká závislost na vhodných meteorologických podmínkách.

Pokračování příště!

(Visited 171 times, 1 visits today)